Aktinik Keratozis'in Nedenleri

Uzun süreli güneş ışınlarına maruziyet ve bunun neden olduğu deride DNA hasarı, X-radyasyon, poliaromatik hidrokarbonlara(Doğal sekilde, orman yangınları veya volkanik patlamalarla olusur. İnsan kaynaklı olusumları ise endüstriyel kaynaklar, motorlu tasıtlar ve sigaradır) maruziyet, arsenik maruziyeti, sıcak yanıkları, geniş skarlar, kseroderma pigmentosum gibi genetic hastalıklar, vücut savunma sistemini baskılayan kemoterapi gibi ilaçlar.

Bunlar içerisinde en önemlisi fotoyaşlanmadır. Bu ışınlara uzun süreli ya da yineleyici biçimde maruz kalma ile derinin tüm yapı ve işlevlerinde giderek bozulma sonucu fotoyaşlanma belirtileri, DNA hasarı ve kanser gelişmektedir.

Kromozom anormalliği olan deri lezyonlarının skuamöz hücreli karsinomaya dönüşümü her bir lezyon için yıllık %0.25-%20 oranında tahmin edilmektedir.


yol tarifi

dermatoloji randevu
dermatoloji doktor cevapliyor

Adres: Esentepe Mah. Cevizli D 100 Güney Yanyol Lapishan 25/2 Soğanlık, Kartal / İSTANBUL
GSM: 0532 624 21 27
Bu sitedeki bilgiler doktor ya da eczacıya danışmanın yerine geçmez. Sitedeki bilgi, yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirme amaçlı olup, tanı ve tedaviye yönlendirme amaçlı değildir.© 2020 Hakan Buzoğlu. All Rights Reserved.
ByFlash Web Agency