Peelingde peeling ajanının derine penetre olması isteniyor ise 2 seçenek var;

1. Peeling ajanının konsantrarsyonu arttırılması

2. Kombin sistemlerin kullanılması

Kombin sistemlerin seçimine sadece peeling derinliği için değil hasta cilt yapısı ve peeling endikasyonuna görede karar verilmektedir. Örneğin hastanın derisi kalın, yağlı ve geniş gözenekli ise yada zor bir klinik endkasyon ile karşı karşıya isek kombin sistemler tercih edilebilir. 

Bir peeling ajanının penetrasyonunda en önemli ilk engel dernin en dış tabakası olan st corneumdur. Bunun kaldrılması, hasralandrılması, multiperfore alanların yaratılması ile peeling ajanın penetrasyonu artırabilmektedir. Bu amaçla en bast düşünce düşük etkili bir peeling ajanının (AHA yada salisilik asit gibi) önce kullanılarak st corneumun hasarı sonra güçlü peeling ajanının uygulanması gibi. Yada mikroiğneleme ile st. corneumda multiprfore alanların yaratılmasıdır.

Aynı seansta farklı konsantrasyonlarda TCA kullanımı

Örneğin lentigolara yada keratozlara daha konsantre TCA lokal uygulama yüzün geri kalanına daha düşük konsantrasyonlarda YCA kullanmı gibi. 

Fenol ve TCA nın birlikte kullanımı

Fenol ağız ve göz çevresine klasik oklüzyonlu fenol peeling ile uygulanır.

Yüzde keratoz ve lentigolara yüksek konsantrasyon % 35-50 TCA spot uygulanır.

Yüzün geri kalanına düşük konsantrasyonu % 15 TCA uygulanması.

8. gün;  fenol uygulama yeri dışındaki tüm yüze % 15 TCA 2. kez uygulanır.

16. gün fenol uygulam yeri dışındaki tüm yüze % 15 TCA 3. kez uygulanır. 

24. gün lentigo ve keratozlara istenir ise % 35-50 TCA spot uygulama tekrarlanır. Fenol uygulama alanı dışındaki tüm yüze % 15 TCA 4. kez uygulanır.

AHA + TCA birlikte kullanımı

AHA lar desmosomes yada chainsaw olarak tanımlanır. Korneositler ve keratinositler arasındaki  bağları ortadan kaldırdıkları için.

AHA uygulanır sonrasında kullanılacak TCA böylece deriye daha fazla penetrasyonun gösterebilmektedir. Buda daha düşük TCA konstrasyonu kullanabilme anlamına gelmektedir.

Mesela % 70 AHA + 20% -25% w/w TCA solüsyon yada % 70 AHA + 15% w/w TCA kullanımı gibi.

Ancak burada klasik AHA uygulamlarından farklı larak İlk olarak % AHA uygulanır eritem be noktasal frositing görüldüğünde nötralize edilmez sadece fazla su ile yüz yıkanmakta. Çünkü nötralizasyon derinin pH ını değiştirmekte buda TCA etkisini azaltmaktadır. 

TCA nın emilimini arttırmak istiyorsak iyi bir cilt temizleme ve degreasing yapılmalı, TCA deriye basınç ve friksiyon ile uygulanmalı, yada ilk önve mikroiğneleme yapılmalıdır.

Jessner  + TCA yada AHA birlikte kullanımı

Jessner solusyonda etki derinliği uygulama katlarına bağlıdır. 1 kat ancak çok yüzeysel bir peeling sağlarken tam epidermal kalınlık için 3-4 kat uygulama gerekmektedir. 1 kat uygulanır, hafif pinpoint frositingler gelişebilir. Sonra her katman arasında 5 dakika beklenecek şekilde 4 kat uygulama yapılır. En son kat sonrasında yoğun yalancı bir frosting görüntüsü olmakta bu salisilik asite bağlıdır. Yüz yıkanır ve kurulanır. Üzerine 15% -% 25 TCA yada % 70 AHA uygulanır.

Mikroiğneleme-Microneedling + TCA

Mikroiğnelemenin yapılmasında amaç epidermal multiperfore alanların yaratılması ile TCA peeling ajanın penetrasyonu artırabilmektedir.

Microneedling roller yada stamp şeklinde kullanılmaktadır.

Microneedle ile epidermal derinlik isteniyor ise 0.5 - 0.25 mm uzunluk, basal tabaka ve grenz zone derinlik için 0.5 mm uzunluk, papilar dermis derinliği için 1 mm uzunluk istenir. Ancak burada needle uygulam basıncı önemlidir. Basınç arttıkça iğne seçilen derinlikte etki göstermektedir.

0.25 -0.5 mm arası needle kanama yapmaz. 0.25 ağrısız ancak 0.5 den sonraki uzunluklarda ağrı olmakta. Özellikle 1 mm den sonrakiler ağrıldır.

Son çalışmalar mikroneedle hole boyunca peeling ajanın penetre olmadığı hole duvarında koagülasyon yaptığı gösterilmiştir.

Yüz dışında, boyun, kolar, karında kullanılabilmektedir.

Steril microneedle temizlenmiş, dezenfekte ve dgreasing yapılmış bir cilde 4 farklı yönde ve her yönde 4 defa olacak şekilde uygulanmakta. Deri hafif gerilerek aynı basınçta uygulanmalıdır. 

Kanamalar için gaz tüllere emdirilmiş 2% adrenalinli lidokain solüsyon ile maske kullanılmaktadır.

Bu kanamanın durması dışında lokal anestezide sağlamak ve sonrasında TCA uygulaması daha az ağrılı omaktadır.

Açılan epidermal holler kapanmadan TCA uygulanır. Bunun için 15% w/w TCA tercih edilmektedir. Mikroholler üzerinde noktasal frosting olmaktadır.

TCA derinliğinin arttırılması için needle uzunluğu,mikroneedle pas sayısı, basınç ve TCA katman sayısı artışı yapılabilir.

3-4 gün sonra deri koyulaşarak 1 haftada deskuamasyon olmakta.

Bu süre içerisinde ilk 3 gün sadece peeling alanı çevresine vazelin sürülmekte. 6. günden sonra tüm alanan vazelin uygulanır.

 

Fraksiyonel Lazer + TCA

 

 

 

 

 

 

 


Adres: Esentepe Mah. Cevizli D 100 Güney Yanyol Lapishan 25/2 Soğanlık, Kartal / İSTANBUL
GSM: 0532 624 21 27
Bu sitedeki bilgiler doktor ya da eczacıya danışmanın yerine geçmez. Sitedeki bilgi, yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirme amaçlı olup, tanı ve tedaviye yönlendirme amaçlı değildir.© 2020 Hakan Buzoğlu. All Rights Reserved.
ByFlash Web Agency