Akne skar – izlerde tüm cerrahi girişimlerde amaç akne izlerinin derinlik ve deriden kabarmalarının azaltılması ile görünürlüklerinin düzeltilmesidir.

Akne skarlarına tek başlarına yada diğer yöntemlerle kombine kullanılabilmektedir. Akne skarlarında kullanlan cerrahi teknikler;

1. Subsizyon

Atrofik skarlarda ve kırışıklıkların tedavisinde kullanılmaktadır.

Bu yöntemin atrofik akne skarlarında etkisi; özel iğneler deri içerisine dermis altında hareket ettirilerek deriyi aşağı çeken fibröz bantlar kesilmektedir. Bu derinin skarda aşağı çekilmesini ortadan kaldırmaktadır.

Subsizyon Ayrıca uygulama sırasında deride kanama ve inflmasyonun gelişimi ve sonraki iyileşme aşamasında deride bu noktada kolajen artmakta ve destek dokuları çoğalmaktadır. Akne skarlarında özellikle atrofik rolling skarlarda kullanımı son derere etkindir. Rolling skarlarda deriyi aşağa çeken fiböz bantlat üstte deriye zarar vermeden kesilmektedir.

Subsizyon uygulanma şekli

Uygulama sonrası sonuçları 1-2 hafta içerisinde erken ortaya çıkmaktadır. Uygulama sonuç alınana kadar tekrarlanmalıdır. Uygulama sonrasında eritem, morluk, ödem ve gerginlik olmakta ve 1-2 hafta bu devam etmektedir. Subsizyon dolgu maddeleri uygulamaları ve lazer ile kombine edilmelidir. Uygulama sırasında deride kanama olmakta bu hastaya olması gereken bir sonuç olduğu iyi anlatılmalıdır.

Deri ilk olarak antiseptikler ile temizlenmektedir. Atrofik skar kenarı ilk olarak çizilmekte. Skar alanalrına lokal anestezi kullanılmaktadır. Sonra özel iğneler ile skar kenarından deri içerisine girilerek iğne ileri geri ve deri yüzeyine paralel hareket ettirilerek fibröz bantların kesilmesi sağlanmaktadır. Sonra uygulama alanı antibiyotikli krem sürülerek kapatılmaktadır.

2. Dermal greft kullanımı

Atrofik akne sakraları altına dermal yada yağ graftlerinin yerleştirilmesidir. 3mm-2 cm arasındaki deprese skarlarda etkilidir.

Uygulama subsizyonla başlamakta. Atrofk skar altı hazırlanmakta ve daha sonra greft yerleştirilmektedir.

Subsizyon 2-3 seans yapıldıktan sonra greftleme yapılabilmektedir. Gfret görünmeyecek bir vücut alanından  alınmakta ve dermis greft  olarak hazırlanmaktadır. Burada en önemli sıkıntı alınacak dermal gerftlerde alındığı yerde yeni bir skar oluşumudur.

Atrofik skar alanı ve gerft alınacak donor alan antiseptikler ile hazırlanır ve lokal anestezi uygulanmaktadır.

Donor alanda ilk olarak epidermis CO2 lazer uzaklaştırılır. Sonra deri lazer ile uzun stripler şeklinde çıkarılır.  Alınan grefttte dermiste sebase bezlerin olmaması istenir. Bunlar greftlendiği alanda epdermal kistlere neden olabilmektedir.

Sonra greft SF içerisinde bekletilir. Atrofik skar alanına göre kesilir. Sonra özel forsepslerle atrofik skar altına yerleştirilmektedir.

3. Akne skarlarının eksizyonu(cerrahi olarak çıkarılması)

Punch ile derinin yükseltilmesi, Punch skar dokusunun çıkarılması ve greftleme

Derin atrofik skarlarda ve atrofik skar ve zemini düzensiz ise eksizyon ve punch yönteleri kullanılmaktadır.

Punch daha çok 3.5 mm den düşük derin boxcar ve icepick scarlarda etkilidir. 3.5 mm den büyük atrofik skarlarda eliptik eksizyon yapılmaktadır.

Özellikle sinüs tünelleri, kistler ve deri köprüleri oluşmuş akne skarlarında eliptik ekszyon son derece başarılıdır.

Punch deri yüksetme punch ile yapılmakta. Bu derin boxcarlarda etkilidir. Punch boxcar merkezine uygulanır ancak eksize edilmeden derinin yukarı yükselmesi sağlanmaktadır.

Punch teknklerinden 4-8 hafta sonra  sıklıkla lazer tedavleri ile kombine edilmektedir.

 


Adres: Esentepe Mah. Cevizli D 100 Güney Yanyol Lapishan 25/2 Soğanlık, Kartal / İSTANBUL
GSM: 0532 624 21 27
Bu sitedeki bilgiler doktor ya da eczacıya danışmanın yerine geçmez. Sitedeki bilgi, yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirme amaçlı olup, tanı ve tedaviye yönlendirme amaçlı değildir.© 2020 Hakan Buzoğlu. All Rights Reserved.
ByFlash Web Agency