Hiperhidroziste cerrahi tedavi sadece koltuk altında tercih edilmektedir.

Cerrahi tedavileri 2 gurupta değerlendirilmektedir.

1.Invaziv cerrahi uygulamalar

Koltuk altı hiperhidrozis alanı belirlenmekte.

Bu alanın uzun ekseni boyunca ve buna paralel 1.5 cm uzunluğunda 3 kesi yapılmakta. Daha sonra bu kesilerden deri altındaki yağ dokusuna kadar ayrılmakta ve cerrahi olarak çıkarılmakta ve dikişlerle bu alan kapatılmakta. Ancak bu yöntem ile koltuk altı boşluğu ve alanı azalmakta ve skar gelişebilmektedir.

Bu olumsuzluğun azalması için  Z ve S plastiler yapılarak dikişler uygulanmaktadır.Bu amaçla kullanılan 3 temel cerrahi prosedür bulunmaktadır.

  1. Sadece deri altı destek dokuların çıkarılması
  2. Deri ve deri altı destek dokuların birlikte çıkarılması
  3. Deri, destek dokuları ve destek dokuları komşuluklarının sadece koltuk altının merkezinden çıkarılması

2. Minimal invaziv cerrahi uygulamalar

Cerrahi tedavilerde daha güvenli, komplikasyon oranı düşük ve hastaların iyileşme süreleri daha kısa olan alternatifler geliştirilmiştir. Bu amaçla koltuk altında derinin anatomik ve estetik bütünlüğü bozulmadan sadece ter bezlerinin ortadan kaldırılmasına dönük yöntemler geliştirilmiştir.

Bu yeni yöntemler liposakşın gibi deri altı dokunun küretajı ve sakşını şeklinde yapılmaktadır.

Burada küretaj ekrin ter bezleri seviyesinde deri altı yada deri altı + dermal dokular şeklinde yapılmaktadır. Bu yöntemle deri bütünlüğü bozulmadığı için enfeksiyon, uygulama sonrası ağrı ve iyileşme süresinin kısa olmaktadır. Bu yöntemle deri altı ekrin, apoekrin ve aporin ter bezleri küretlenerek aspire edilmektedir.

Bu yöntemde ilk olarak koltuk altında terleme alanı saptanmaktadır.

Hasta sırt üstü uzanmakta kol 90º-135º kaldırılmakta. Kolun çok yukarı kaldırılması koltuk altı sinir dokusuna uygulama sırasında hasar yapma riskini arttırmaktadır. Sonra koltuk altına antiseptikler uygulanmakta. Uygulama öncesinde koltuk altı kılların 1 hafta alınması istenmez.

Belirlenen alanlara lokal anestezi sonrası  2-3 adet küçük kesiler yapılır. Bu kesiler tümesent anestezi kanülleri ve küretlerin uygulanması için kullanılacaktır.

Koltuk altına tümesent anestezi bu kesilerden ince kanüller ile uygulanır. Her bir koltuk altına 100-500 ml tümesent sıvı verilmektedir.

Daha sonra keskin disektörlerin terleme alanında ileri geri hareketleri ile dermis altına tüneller oluşturulmaktadır.Sonra özel küretler deri altına küretaj yapılmakta. Sonrasında hemen sakşın uygulanmakta. Küret sırasında derinin incelmesi hatta üzerindeki kılların hemen dökülüyor olması etkin küretaj yapıldığını göstermektedir.

Kesi alanlarına ikiş atılmakta ve antibiyotili kermler içeren kompresyon bandajları yapılmaktadır.

Bazı olgularda işlem sonrasında koltuk altında hematom ve seroma gelişmemesi için çapraz ağ şeklinde dikişler atılabilmektedir.

Ortopedik artroskopik cerrahi de kullanılan otomatik kemik ve kıkırdak kesiciler bu işlemde kullanılabilmektedir.

Bu sistemde iç içe iki kanül bulunmakta. Birisi ile küretaj yapılır iken diğer ile sakşın yapılabilmektedir.

Bu uygulamayı daha kısa sürede yapmamızı sağlamaktadır.


Adres: Esentepe Mah. Cevizli D 100 Güney Yanyol Lapishan 25/2 Soğanlık, Kartal / İSTANBUL
GSM: 0532 624 21 27
Bu sitedeki bilgiler doktor ya da eczacıya danışmanın yerine geçmez. Sitedeki bilgi, yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirme amaçlı olup, tanı ve tedaviye yönlendirme amaçlı değildir.© 2020 Hakan Buzoğlu. All Rights Reserved.
ByFlash Web Agency