Hiperhidroziste US iki şekilde uygulanmaktadır.

Mini invaziv Ultrasound Uygulaması

Bu uygulama yüksek frekanslı US un deri yüzeyinden uygulanarak deri seviyelerinde yapılan mikro ısı hasarları ile ekri ter bezlerinin fonksiyon dışı bırakılmasıdır.

İnvaziv Ultrasound Uygulaması

Bu uygulamada ultrasound deri altından liposakşında olduğu gibi ekrin ter bezleri hedeflenecek şekilde uygulanmaktadır.

Genel bilinen adı ile VASER uygulaması olarak tanımlanmaktadır.

Bu uygulama daha çok koltuk altında kullanılmaktadır.

Bu uygulama öncesi uygulamadan önce koltuk altına antiperspirant ürün kulanımı ve koltuk altı kıların alımı istenmez.

Hastanın koltuk altı terleme alanı iki şekilde saptanır. İdeal olanı iyot nişasta testi ile hiperhidrozis alanın saptanmasıdır. Ancak daha pratik bir yaklaşım koltuk altında kıllanma alnının 1 cm dışından hiperhidrozis alanı saptanmasıdır. Hiperhidrozis alanı genelde kıllanma alanına çok yakındır.

Uygulama 2 farklı hasta pozisyonundan bir tercih edilerek yapılmaktadır.

1 pozisyonda hasta sırt üstü yatmakta. Kol yana 90 derece açılmakta. VASER de kullanılacak kanül girişi için doğal koltuk altı katlantısının ön kısmı tercih edilmekte. Bu aşağıda gösterilmiştir.2. pozisyonda hasta sırt üstü yatmakta. Hasta kolunu yukarı başının üstüne kaldırmakta. VASER de kullanılacak kanül girişi için koltuk altı kılların alt sınırı tercih edilmekte. Bu aşağıda gösterilmiştir.

VASER yapılacak alana sterilizasyon uygulanır. Yukardaki resimlerde kırmızı çizgi ile gösterile alanlara lokal anestezi yapılarak 0.5 cm geçmeyen cerrahi kesi yapılmakta.

Bu keşiden tümesent anestezi için 16-18 G iğneler ile tümesent anestezi sıvı karışımı verilmektedir.

Hedef alan cerrahi kalemler ile işaretlenir. VASER probu seçilir. Sıklıkla koltuk altında terleme alnına göre 2.9 mm çapında ve 11 cm uzunluğunda VASER probları kullanılmaktadır.

VASER 80% enerjide continuous modda prob derinin hemen altında yüzeysel olarak uygulanmakta. Uygulama sırasında deri yüzey ısısı kontrol edilmekte.

Sonra VASER enerjisi 70% düşülerek yine continuous modda ve probu derinin hemen altında yüzeysel olarak uygulanmakta.

Probe çekilirken küretaj uygulanmakta.

En son olarak kesi alanları cerrah olarak dikilmekte.


Adres: Esentepe Mah. Cevizli D 100 Güney Yanyol Lapishan 25/2 Soğanlık, Kartal / İSTANBUL
GSM: 0532 624 21 27
Bu sitedeki bilgiler doktor ya da eczacıya danışmanın yerine geçmez. Sitedeki bilgi, yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirme amaçlı olup, tanı ve tedaviye yönlendirme amaçlı değildir.© 2020 Hakan Buzoğlu. All Rights Reserved.
ByFlash Web Agency