İlaçların Saç Dökülmesine Etkisi

Herhangi bir nedenle ilaç kullanımının yaygın olduğu günümüzde ilaç kaynaklı saç dökülmesi hem erkek hem de kadınlarda sık görülmektedir. Ancak saç dökülmesine kullanılan bir ilacın neden olduğunu düşünmeden son 3 ay öncesinde ateş, anemi, ciddi sistemik hastalıklar, stres, gebelik gibi saç dökülmesine neden olan diğer potansiyel faktörlerin varlığının ekarte edilmesi gerekmektedir.

Yapılan bilimsel çalışmalarda saç dökülmesine neden olan çeşitli ilaçlar tanımlanmış fakat bu ilaçların saç dökülmesine hangi mekanizma ile neden oldukları tam olarak net değildir.

Artmış saç dökülmesi şikayeti olan hastalarda öncelikle dikkatli klinik öykü alınması önemlidir. Öncelikle saç dökülmesinin başlamasından önceki 3 ayda potansiyel tetikleyici faktörlerin olup olmadığının belirlenmesi gerekmektedir. İlaç kullanımı, sistemik hastalık, kilo kaybı, aile hikayesi ve kadın hastalarda jinekolojik problemler sorgulanması gereken faktörlerin başında gelmektedir.

Bazı ilaçlar kalıcı saç dökülmesine neden olabilmekte(daha detaylı bilgi için...)

Genel olarak ilaç nedenli saç dökülmeleri saçlı derinin tamamında, deride yara ve iz bırakmayan, sadece saçlı deriyi etkileyen ve sıklıkla dökülen saçların tekrar çıktığı dökülmeler şeklindedir.

İlaç kaynaklı saç dökülmeleri saçın biyolojik evresine göre 2 türlü dökülme yapmaktadır.


yol tarifi

dermatoloji randevu
dermatoloji doktor cevapliyor

Adres: Esentepe Mah. Cevizli D 100 Güney Yanyol Lapishan 25/2 Soğanlık, Kartal / İSTANBUL
GSM: 0532 624 21 27
Bu sitedeki bilgiler doktor ya da eczacıya danışmanın yerine geçmez. Sitedeki bilgi, yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirme amaçlı olup, tanı ve tedaviye yönlendirme amaçlı değildir.© 2020 Hakan Buzoğlu. All Rights Reserved.
ByFlash Web Agency