Pedikülozis (Bitlenme)

Bitler memeli ve kuşlarda kanla beslenen vücut dışında yaşayan yani ekto parazitlerdir. Karın -sırt arasında basık yapıları bulunmaktadır. Diğer hayvanlardan sadece gorillerde görülen bitler insan bitlerine benzemektedir. Uçamazlar ve zıplama yetenekleri yoktur. Ancak insan vücudu dışında erişkinleri 10 gün yumurtaları 3 hafta yaşayabilmektedir. Yumurta (sirke) veya nimf (yavşak)’ler kıl gövdesine yapışarak insan vücudunda 1 ay kadar yaşamlarını sürdürebilirler. Bitlenmede ortaya çıkan deri belirtileri bitin tükrüğü gibi salgılarına ve feçesine karşı oluşan aşırı duyarlılık reaksiyonu sonucu gelişmektedir.

İnsanlarda hastalık yapan 3 çeşit bit vardır:

  1. Pedikülozis kapitis (baş biti); 2-3 mm dir.
  2. Pedikülozis korporis (vücut biti); 3-4 mm dir.
  3. Pedikülozis pubis (kasık biti); 1-2 mm dir.


Vücut biti daha büyük olmakla beraber baş biti ile benzer morfolojik özellikler gösterir. Kasık biti farklı anatomik yapıda olup, ikinci ve üçüncü bacak çiftleri yengeç gibi pençelidir. Bu parazitler, yerleşim bölgelerine göre klinik olarak 3 farklı hastalık tablosu yaparlar. Bitlenme özellikle okullarda salgınlar yapmaktadır.


yol tarifi

dermatoloji randevu
dermatoloji doktor cevapliyor

Adres: Esentepe Mah. Cevizli D 100 Güney Yanyol Lapishan 25/2 Soğanlık, Kartal / İSTANBUL
GSM: 0532 624 21 27
Bu sitedeki bilgiler doktor ya da eczacıya danışmanın yerine geçmez. Sitedeki bilgi, yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirme amaçlı olup, tanı ve tedaviye yönlendirme amaçlı değildir.© 2020 Hakan Buzoğlu. All Rights Reserved.
ByFlash Web Agency