Pişik (Intertrigo)

Pişik (Intertrigo)Koltuk altı, kasık, meme, karın ve kalçalarda altı gibi terin kolay buharlaşamadığı ve nemli kaldığı, birbirine sürtünen deri yüzeyleri deri katlantı-intertrijinöz bölgeler olarak adlandırılır. Şişmanlı, şeker hastalığı-Diabetes mellitus ve sıcak hava gibi kolaylaştırna faktörler intertrijinöz bölgelerde kolayca deri yüzey bütünlüğünü bozmakta-maserasyon ve bu alanlarda inflamatuar reaksiyon oluşmaktadır. Sonrasında sıklıkla üzerine mantar (kandidiyazis) ve bakteriyal (eritrazma) enfeksiyonlar eklenmektedir.

Bu alanlarda kaşıntı, ağrı,koku ve yanma şikayeti olan hastaların kliniğinde kızarıklık ile birlikte, deride yüzeysel doku kaybı-erozyon, çatlaklar ve akıntı görülebilir.


Tedavi

  • İntertrigo tedavisinde, hafif ve orta etkili topikal steroidler, düşük pH’lı kremler ve gümüş içeren preparatlar kısa süreli kullanılmaktadır.
  • Hastalara, yüksek alkalin sabunlar yerine düşük ph’lı temizleyicilerin kullanılması önerilmelidir.
  • Deri yüzeylerinin birbirine sürtünmesi, kıvrımları örten pamuklu giysilerle önlenmelidir.
  • Kronik hastalarda topikal steroidler yerine kalsinörin inhibitörlerinin kullanılması düşünülebilir.
  • İnatçı olgularda fungal ve bakteriyal enfeksiyonlar akla gelmeli ve bunlara yönelik tedavi verilmelidir.
  • İntertrijinöz alanlarda özellikle göğüslerde plastik cerrahi ile küçülme yada dikleştirme operasyonları son derece etkili olmaktadır.

Pişik (Intertrigo)

Sorunuzu Gönderin
dermatoloji randevu
dermatoloji doktor cevapliyor
Adres: Bulgurlu Mahallesi Libadiye Caddesi No:15 Daire:9 Üsküdar/İstanbul
GSM: 0532 624 21 27
Bu sitedeki bilgiler doktor ya da eczacıya danışmanın yerine geçmez. Sitedeki bilgi, yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirme amaçlı olup, tanı ve tedaviye yönlendirme amaçlı değildir.
© 2017 Hakan Buzoğlu. All Rights Reserved.
ByFlash Web Agency