Saç Analizi

Günümüzde tüm medikal ve kozmetik gelişmeler saçların incelmesi ve dökülmesi, saçın kozmetik problemleri, saçların grileşmesi ve saçlı derinin problemlerine odaklanmıştır. Bu problemlerin değerlendirilmesine bir çok yöntem kullanılmaktadır.

Saç hastalıkları ve dökülmeleri hasta ve doktor açısından zor ve sıkıntı veren problemlerdir. Hastadan alınacak uygun bir hastalık hikayesi, fizik muayene ve tanısal testler doktoru tanıya daha doğru götürmektedir.

Hastadan saçlı deri ve saç problemleri için iyi bir öykünün alınması önemlidir.

Günlük saç dökülme oranları, saç dökülmesinin ne kadar zamandır devam ettiği, vücut ve yüzde kıllanma artışının olup olmaması, saçlarda azalmanın son 1 bir yılda oranın sorgulanması, saçın niteliğinde değişimler örneğin yağlanma , aşırı kuruma, saçların düzleşmesi yada kıvırcıklaşması, kırılma artışları gibi, saç dökülmesinin daha önce olup olmadığı, çocukluk dönemi saçlı deri ve saç problemleri, saç dökülmesi yada saçlı deri problemlerinin mevsimlere ilişkisi, dış etkenlerin etkisi, banyo sırasında yaşanan problemler, hastanın dökülmelerin nedenleri konusundaki ön düşüncesi, saç ve saçlı deri için daha önce uygulanan tedaviler ve nedenleri ve sonuçları, sürekli gittiği kuaförünün düşünceleri, ailesel saç ve saçlı deri problemleri, genel sağlık problemleri (kansızlık, tiroid bezi hastalıkları vb), gebelikler, doğumlar, ameliyatlar, stres durumu, menopoz durumu, sürekli alınan ilaçlar, beslenme düzeni, düşük kalorili yada proteinli beslenme yapıp yapmadığı vb.

  • Özellikle kadın hastalarda; Adet düzensizlikleri sorgulanmalıdır.(adetlerin 21 günden kısa ve 35 günden uzun olması, son 2 yılda üst süte 3 dönem hiç adet görememe)
  • Aşırı kilo sorgulanmalıdır (BMI in 25 den fazla olması)
  • Maskülinizasyon yani erkeksi değişimlerin olup olmadığı sorgulanmalıdır(ses kalınlaşması, vücut kas indeksinin artması, dış genital organlarda büyüme gibi)
  • Saçlı deri ve saç problemlerine eşlik eden sivilce, cilt ve saçlı deri yağlanma artışının varlığı ve kıllanma artışı sorgulanmalıdır.


Saçlı Deri ve Saçların Çıplak Gözle Muayenesi

Saçlı deride genel yada lokal eritem olarak tarif edilen kırmızılık, kepeklenme, inflamasyon ve folliküllerin saçlı deriye açılma ağızlarının açık olmasına bakılmaktadır. Saçlı deride dökülme alanlarında skarların varlığı son derece önemlidir.

Saçlı deriyi etkileyen psoriasis yada seboreik dermatitis, liken gibi cilt hastalıklarının varlığı muayene edilmelidir.

Saçlar değerlendirilirken saç rengine bakılır. Aslında saç rengi saçın fonksiyonunu göstermez. Ancak saçta melanin tiplerinin ayrımıda önemlidir. Eumelanin varlığı saçları koyu yaparken feomelanin varlığı saçları kızıla yakın yapmaktadır. Saç renginin genel yada bölgesel değişiminin olması önemlidir. Bu değişimler, kozmetiklere, radyasyon gibi fiziksel tedavilere ve sterese bağlı gelişmektedir.

Saç dökülmesinin saçlı deride lokalizasyonu dağılımı önemlidir. Dökülmesi; yaygın, keskin sınırlı, lokal formlarda olabilir. Bunun saptanmış olması önemlidir. Dökülmenin peterninin bulunması önemlidir.


Saç büyümesini ve dökülmesini değerlendiren çok sayıda metod kullanılmaktadır. Bunlar;

  1. Non invasive yöntemler(hasta saçlı deri yada saçlara hasar vermeden yapılan uygulamalar)
  2. Semi invasive yöntemler(hasta saçlı deri ve saçlara minimal hasar verilerek yapılan uygulamalar)
  3. İnvasive yöntemler(hasta saçlı deri ve saçlara hasar verilerek yapılan uygulamalar)
  4. Saç ve saçlı deri değerlendirmesinde laboratuvar çalışmaları;

yol tarifi

dermatoloji randevu
dermatoloji doktor cevapliyor

Adres: Esentepe Mah. Cevizli D 100 Güney Yanyol Lapishan 25/2 Soğanlık, Kartal / İSTANBUL
GSM: 0532 624 21 27
Bu sitedeki bilgiler doktor ya da eczacıya danışmanın yerine geçmez. Sitedeki bilgi, yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirme amaçlı olup, tanı ve tedaviye yönlendirme amaçlı değildir.© 2020 Hakan Buzoğlu. All Rights Reserved.
ByFlash Web Agency