Saç Dökülmesi ve Nedenleri

Saç dökülmesi alopesi olarak tanımlanmaktadır.

Doğal saç dökülmesi

Saçlar doğal yaşam döngülerinin sonunda dökülmektedir. Anagen evrede saçlar saçlı deriye kökleri ile sıkı bağlıdır. Ancak telogen yani dinlenme evresinde saçın, köküyle olan bağlantısı gevşer ve saç kökü cilt yüzeyine doğru ilerler. Saçın normal fiziksel hareketi, yıkama ve fırçalama etkisiyle saç kökü daha da gevşer. Bu sürecin sonunda saç dökülmektedir. Normal bir erişkinde saçlı deride 150.000 saç folliküli bulunmaktadır. Bunların % 10 dan azının telogen evrede olduklarını bilmekteyiz. Bu nedenle her gün 50-150 arası saç telinin dökülmesi normaldir ve herkeste bir ölçüye kadar normal sayılmaktadır. Dökülen saçların yerine takip eden günlerde dökülen saçın yerini yeni bir saç çıkmaktadır.

Saç dökülmelerinde kopan ve kırılan saç telleri de dikkate alınmalıdır. Bunlar görünürde dökülen saç sayısını artırmaktadırlar. Aslında, döküldüğü sanılan saçların çoğu bazı sebeplerden ötürü kırılmış olan saç telleri olabilmektedir.


Fizyolojik saç dökülmesi

Bu tip saç dökülmesi genellikle geri dönüşümlüdür. Yeni doğan bebeklerin ilk birkaç gününde görülen ani saç dökülmesi veya hamile bir kadında doğumun hemen ertesinde görülen yaygın saç dökülmesi fizyolojiktir. Yaşlanma ile birlikte ön saç çizgisinin kaybolması ve genel saç azalması da( bu saç dökülmesi geri dönüşümlü değildir) fizyolojik saç dökülmesi olarak kabul edilmektedir.

Alopesi diffüz(genel ve yaygın) ve lokal alopesi olarak sınıflandırıldığı gibi saçlı deri problemlerinin varlığına görede sikatrisyel ve nonsikatrisyel alopesi olarakta sınıflandırılmaktadır.


Saç Dökülmesinin Mevsimlerle İlişkisi

Sonbahar başnda ve ilkbaharda saç dökülmesi yaşanmaktadır. Günlük dökülme 50-100 arasıdır. Sonbahar ve ilkbaharda bu sayı 100 e yaklaşırken kış ve yaz 50 lere gerlemektedir. Bu sayı kişiler aasındada değişiklik göstermektedir. Ancak ekvatorda insanlarda dökülmenin olması mevsimsel işkiyi melatoninle açıklamaya yetmemektedir. Sağlıklı bir saç aynı kalınlıkta bakır tel kadar sağlamdır. Saç kılı kuru iken %20 esnemekte ıslak iken % 50 esnemektedir.


yol tarifi

dermatoloji randevu
dermatoloji doktor cevapliyor

Adres: Esentepe Mah. Cevizli D 100 Güney Yanyol Lapishan 25/2 Soğanlık, Kartal / İSTANBUL
GSM: 0532 624 21 27
Bu sitedeki bilgiler doktor ya da eczacıya danışmanın yerine geçmez. Sitedeki bilgi, yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirme amaçlı olup, tanı ve tedaviye yönlendirme amaçlı değildir.© 2020 Hakan Buzoğlu. All Rights Reserved.
ByFlash Web Agency