Tinea Barba (Sakal Mantarı)

Sakal mantarı, tinea sycosis ve Berber kaşıntısı gibi adlarıda bulunmaktadır. Tinea barba ergenlik sonrası  erkeklerin sakal ve bıyık bölgelerinin dermatofit enfeksiyonudur. Sakal bıyık olmayan bölgelerde ise veya çocuklarda yüzde ise tinea fasiei ismi verilir. Hastalık genellikle hayvanlardan ve en sık olarak da sığır ve köpeklerden insanlara bulaşır, bunun yanında tıraş malzemeleri ile de bulaşma olabilir. Bu yüzden sebep olan etken en sık olarak zoofilik dermatofitlerden olan T.mentagrophytes ve T.verrucosumdur. Şehirlerde ise hastalık endemik olarak bulunan antropofilik dermatofitlere bağlı olarak gelişebilir ama klinik tablo zoofiik enfeksiyonlardan daha  az inflamasyonludur.Bıyık alanında inflamatuar Tinea Barba Kerion formu

Bıyık alanında inflamatuar Tinea Barba Kerion formu

Boyunda Kerion formunda Tinea Barba

Boyunda Kerion formunda Tinea Barba

Yüzde sakal alanında Mantar Hatalığı

Yüzde sakal alanında Mantar Hatalığı

Sakal bölgesi yüzeysel mantar hastalığı

Sakal bölgesi yüzeysel mantar hastalığı

Sakal bölgesinde sirisinat Mantar Hastalığı

Sakal bölgesinde sirisinat Mantar Hastalığı
Tinea barba 3 klinik tipte görülür.

  1. İnflamatuar (kerion benzeri) tip: Tinea kapitiste olduğu gibi kerion oluşumu gözlenir, etken zoofilik funguslardır. Enfeksiyon en sık olarak kırsal kesimde ve sığırlarla uğraşan kişilerde görülür. Genellikle tek taraflıdır ve en sık olarak çene, maksiller ve submaksiller alanlar tutulur.
  2. Yüzeyel (sikoziform) tip: Yüzeyel tip tinea barba klinik olarak bakteriyel follikülite benzer. Eritem üzerinde perifolliküler papül ve püstüller izlenir. Daha çok antropofilik dermatofitlere bağlı olarak gelişir. T.rubrum enfeksiyonlarında kıl invazyonu olmazken, T.violaceum enfeksiyonlarında endotriks invazyona bağlı olarak kıllar mat bir görünüm alır.

  3. Sirsinat tip: Klinik olarak tinea korporis ile benzerdir. Vezikülopüstüler olarak genişleyen aktif bir kenar ve ortada skuamlar mevcuttur.


Ayırıcı Tanı

Öncelikle stafilokoksik bir deri enfeksiyonu olan sikozis simpleks ile yapılmalıdır. Sikozis simpleks genellikle stafilokoklar burun deliklerinde kolonize oldukları için filtrumdan başlar, üst dudağı tutar ve bilateraldir. Kıllar çekince kolay gelmez, daha ağrılı ve kronik seyirlidir. Ayırıcı tanıda düşünülebilinecek diğer hastalıklar perioral dermatit, psödofollikülit barba, akne vulgaris, halojenodermalardır.


Tedavi

Sistemik mantar ilaçları kullanılmalıdır. Topikal kullanılacaklar destek amacı ile tercih edilebilmektedir.


Sorunuzu Gönderin
dermatoloji randevu
dermatoloji doktor cevapliyor
Adres: Bulgurlu Mahallesi Libadiye Caddesi No:15 Daire:9 Üsküdar/İstanbul
GSM: 0532 624 21 27
Bu sitedeki bilgiler doktor ya da eczacıya danışmanın yerine geçmez. Sitedeki bilgi, yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirme amaçlı olup, tanı ve tedaviye yönlendirme amaçlı değildir.
© 2017 Hakan Buzoğlu. All Rights Reserved.
ByFlash Web Agency