Tinea Manum (El Mantarı)

Aşırı terleme el derisinde pH yükseltmekte buda mantarın kolay çoğalabileceği bir ortam sağlamaktadır. Genellikle tinea pedis enfeksiyonları ile birlikte görülür. En sık olarak T.rubrum sebep olur. Hastalık çoğunlukla tek taraflıdır ve sağ eldedir.

Diğer ele bulaşma çok az rastlanılan bir durumdur. Bu tabloya iki ayak bir el sedromu yada Muhtar hastalığı denir ve el enfeksiyonu ayaktan daha sonra gelişir. Her iki ayakta enfeksiyon gelişirken neden sadece bir elde enfeksiyon geliştiği henüz anlaşılamamıştır. Hastalığın klinik görünümü hiperkeratozik tip tinea pedisdeki gibidir. Ayak ve el tırnaklarında onikomikoz gelişmesi sık rastlanılan bir durumdur. Tinea manumun daha az rastlanılan diğer bir klinik tipi ise dishidrotik tipdir. Bu tipte genellikle el ve parmakların kenarlarına veziküller anüler veya segmenter olarak yerleşirler.Ellerde mantar hastalığı

Ellerde mantar hastalığı

Elde mantar hastalığı sulantılı formu

Elde mantar hastalığı sulantılı formuŞiddetli kaşınma ve yanma hissi mevcuttur, bu tip de tek taraflı olması sebebi ile dishidrotik egzemadan ayrılabilinir.


Tedavi

Topikal mantar ilaçları yeterlidir. Yaygın ve dirençli olgularda sistemik mantar ilaçları kullanılabilmektedir.


Sorunuzu Gönderin
dermatoloji randevu
dermatoloji doktor cevapliyor
Adres: Bulgurlu Mahallesi Libadiye Caddesi No:15 Daire:9 Üsküdar/İstanbul
GSM: 0532 624 21 27
Bu sitedeki bilgiler doktor ya da eczacıya danışmanın yerine geçmez. Sitedeki bilgi, yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirme amaçlı olup, tanı ve tedaviye yönlendirme amaçlı değildir.
© 2017 Hakan Buzoğlu. All Rights Reserved.
ByFlash Web Agency