Viral Deri Hastalıkları

Virüsler bulaştıkları canlılların hücre içerisinde çoğalan mikroorganizmalardır. Bir virüsün en önemli yapısal elementi genetik bilgilerini içeren viral genomu dur. Virüs içerdiği genoma göre RNA ya da DNA virüsleri olarak sınıflandırılmaktadır. Dermatolojide viral hastalıklara genellikle DNA virüsleri sebep olmaktadır. RNA grubu viruslar ise, genel belirtilerle seyreden hastalıklar yapmaktadır.


DNA virüsleri de 3 alt gruba ayrılır:

  1. Herpesvirüsler
  2. Papillomavirüsler
  3. Poxvirüsler

Virüsler deriye 3 farklı yoldan ulaşabilirler:

  1. Direkt deri ile temas
  2. Sindirim yada solunu sistemi ile vücuda girmekte ve sonra deriye ulaşmaktadır.
  3. Vücutta bir odaktan deriye lokal yayılma


Virüsler, deri hücrelerinde 3 farklı etki gösterebilirler:

  1. Hücreleri yok edici etkii: Bu etkileri yoluyla deride hücre hasarı ile vezikül-bül olarak tanımladığımız döküntüler yapmaktadır. Su çiçeği hastalığında olduğu gibi.
  2. Deri hücrelerinin çoğalmasını arttırmaları: Bu etki sonucu deride kanser tipi olmayan anormal çoğalmalara yol açabilirler. Siğellerde olduğu gibi
  3. Deri hücrelerinin çoğalmasını arttırmaları: Bu etki sonucu deride kanser hastalıkların oluşumuna sebep olabilirler. EBV yaptığı gibi.
  4. Derinin viral enfeksiyonlarının tedavisinde antiviral ve interferon gibi ilaçlar kullanılabilmektedir.

yol tarifi

dermatoloji randevu
dermatoloji doktor cevapliyor

Adres: Esentepe Mah. Cevizli D 100 Güney Yanyol Lapishan 25/2 Soğanlık, Kartal / İSTANBUL
GSM: 0532 624 21 27
Bu sitedeki bilgiler doktor ya da eczacıya danışmanın yerine geçmez. Sitedeki bilgi, yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirme amaçlı olup, tanı ve tedaviye yönlendirme amaçlı değildir.© 2020 Hakan Buzoğlu. All Rights Reserved.
ByFlash Web Agency