Saç Ekiminde İstenmeyen Yan Etkiler ve Komplikasyonlar

Saç ekimleri sonrası bir çok yan etki ve istenmeyen komplikasyonlar gelişebilmektedir. Bunlar iyi programlanmış ve iyi ekim yapılmış hastalarda minimaldir. Saç ekimi sonrası bir çok hasta ağrı, ödem, saç ekim ve donor alanda saçların dökülmesi, donor ve saç ekim alanında uzun süre kabuklanmanın devam etmesi, donor ve saç ekim alanında his azalması yaşamaktadır.

Saç ekiminde komplikasyonlar yapılan cerrahi işlemin riskleri, uygulamayı yapan doktorun bilgi ve kullandığı teknolojinin yetersizliği, hastanın fizyolojisinden kaynaklanabilmektedir. Bu nedenle hastadan kaynaklanabilecek komplikasyonların en aza indirilebilmesi için saç ekim öncesi hastanın ekim öncesi yapması gerekenler, saç deri bakımı, ekim sonrası yapılması gerekenler konusunda bilgilendirilmesi gerekmektedir.


Kanama

Saç ekim sonrası donor ve saç ekim alanından minimal kanama olabilmektedir. Ekim öncesi hastanın kullandığı aspirin, NSAI, E vitamini, alkol, anabolik steroidler ve diğer kan sulandırıcılar bu kanma riskini arttırabilmektedir. Donor alanda kanam FUT yönteminde daha fazla görülmektedir.Saç Ekiminde İstenmeyen Yan Etkiler ve Komplikasyonlar


Ödem

Saç ekim ve donor alanda ve alında 3-4 gün sürebilecek ödem gelişebilmektedir. Alın ödemi yer çekimi ile göz çevresinde ödeme neden olmakta bu ödem 1-2 gün gözün kapanmasına neden olabilmektedir. Bu yan etkide ağrı yok aslında ciddi bir yan etki değil ancak hastaların % 10 nunda gözlenebilmektedir. 3-4 günde kendiliğinden geçmektedir. Alın ödemi ekim alanına yapılan anestezik ilaçların volümünden, ekim alanına fazla saç ekimine bağlı bunların alında dolaşımı etkilemesinden de kaynaklanmaktadır. de kaynaklanmaktadır. Başın yatarken 45 derece yukarıda tutulması, düşük tuzsuz diyet ve soğuk kompres uygulamaları ödemde etkili olacaktır. Alına kaşlardan yukarı doğru ve alının ortasından kenarlarına masaj uygulanması da etkili bir yöntemdir. İnatçı ve uzamış ödemde sistemik kortikosteroid verilebilir.


Donör ve Ekim Alanlarında Duyu Değişimleri

Sıklıkla FUT saç ekiminde gözlenmektedir. Donor alanda kesi sırasında sinirlerin kesilmesi ve bunların iyileşme aşamalarında donro alanda saçlı deride aşırı his artışı ve bölgesel aşırı duyarlılık olmaktadır. Bazı olgularda donor landa his duyusunda kayıplar yaşanabilmektedir. Bunlar zamanla düzelmektedir.


Eritem - Kızarıklık

Donor ve saç ekim alanında geçici eritem olmaktadır.


Enfeksiyon

Saç ekimi steril koşullarda yapıldığı için enfeksiyon gelişme riski oldukça düşüktür. Daha çok donor lana ve saç ekim alanında lokal enfeksiyonlar görülmektedir. Saç ekim sonrası kabuklanma enfeksiyon gelişimi açısından risktir. Ekim sonra özel şampuanlama ile bu kabuklanmanın alandan uzaklaştırılması gerekmektedir. Antibiyotikli kremler günde 3-4 defa kullanılmalıdır. Enfeksiyon gelişimi fark edildiğinde sistemik antibiyotikler başlanmalıdır. Ekim alanında sıklıkla saç köklerinden başlayan enfeksiyonlar gelişmektedir.Saç Ekiminde İstenmeyen Yan Etkiler ve Komplikasyonlar


Ekim Sonrası Donör Alanda Saç Dökülmesi (Donor-Site Effluvium / Shock-Loss)

FUT saç ekim yönteminde saçlı deride kesi yapılan hattın üstünde ve altında saçlarda incelme ve dökülme olmaktadır. Bu 3-4 ay içerisinde kendiliğinden düzelmektedir. Bunlarda minoxidil kullanımı etkili olmaktadır.

Ekim Sonrası Ekim Alanında Saç Dökülmesi (Recipient-Site Effluvium / Shock-Loss)

Bu ekimden sonra ekim alanında normal saçlarda 2-6 haftada başlamaktadır. Özelikle kadınlarda daha sık gözlenmektedir. 2-4 ayada normale dönmektedir.

Ekimden 4-8 hafta sonra sıklıkla 3. ayda ekilen saçlar atılacaktır. Bu son derece doğal ve beklenen bir durumdur. 4 aydan sonra bu atılan saçlar yerine yenileri gelmeye başlar ancak saçların kendilerini tam olarak göstermesi 1-2 yılı bulmaktadır.


Hıçkırık

Hastaların % 5 inde saç ekiminden sonra birkaç saat yada gün suren hıçkırık atakları olabilmektedir. Tedavi gerektirmeden uyku yada hafif yemeklerin yenmesi ile geçmektedir.


Kaşıntı

Hafif kaşıntı atakları gelişebilmektedir. Bunlarda saçın günlük yıkanması ile azalmaktadır.

Epidermal Kist Oluşumu

Saç ekimi yapılan yerlerde kist gelişebilmektedir. Bunlar bir kaç haftada basit tedaviler ile geçmektedir. Çok nadiren kaybolmadan 2-3 mm çaplara ulaşabilmektedir.


Donor Alanda Skar-İz Gelişimi

Öellikle FUT yönteminde donor alanda istenmeyen izler gelişebilmektedir.Saç Ekiminde İstenmeyen Yan Etkiler ve Komplikasyonlar

Doğal Olmayan Görünüm

Özellikle frontal ön saç çizgisinin doğal olmayan görüntüsü önemlidir.Saç Ekiminde İstenmeyen Yan Etkiler ve Komplikasyonlar


Ekim Sonrası Dökülmenin Devam Etmesi

Erken yaşta saç ekimi yapılan hastalara saç dökülmesinin devam edeceği ekilen saçların daha uzun süre kalacağı ancak bunun bazen estetik problemlere yol açabileceği anlatılmalıdır.


Örneğin aşağıdaki resimde; hastaya 20 li yaşlarda saç ön ve vertex alanına ekim yapılmış. Ekimden 14 yıl sonrası saçların ön ve vertexinde saç dökülmesi devam etmiş ve açılmalar olmuş.  Ancak ekilen saçlar adacıklar şeklinde kalmış. Buda hastayı estetik olarak rahatsız etmekte. Bu nedenle son yıllarda 24-26 yaş altı genç hastalarda saç ekiminde dikkatli olunması gerektiği düşünülmektedir.Saç Ekiminde İstenmeyen Yan Etkiler ve KomplikasyonlarEkim Alanında Skar - İz Gelişimi

FU lerin derin ve yüzeysel yerleştirilmesine bağlı olarak gelişmektedir.Saç Ekiminde İstenmeyen Yan Etkiler ve Komplikasyonlar


yol tarifi

dermatoloji randevu
dermatoloji doktor cevapliyor

Adres: Esentepe Mah. Cevizli D 100 Güney Yanyol Lapishan 25/2 Soğanlık, Kartal / İSTANBUL
GSM: 0532 624 21 27
Bu sitedeki bilgiler doktor ya da eczacıya danışmanın yerine geçmez. Sitedeki bilgi, yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirme amaçlı olup, tanı ve tedaviye yönlendirme amaçlı değildir.© 2020 Hakan Buzoğlu. All Rights Reserved.
ByFlash Web Agency