Uyuz'un Tedavisi

Yakınmaları olsun olmasın ailedeki tüm bireyler aynı anda tedaviye alınmalıdırlar. Tedavisi çok zor olmasa da uğraştırıcıdır ve titiz bir uygulama gerektirir. Hastalık bir aile enfeksiyonu olduğundan, ailedeki diğer fertlerin de aynı şekilde tedaviye alınması gerekmektedir.

Hastalık etkenleri olan sarkoptlar deri döküntüleri ile birlikte bulaştırma riski olan tüm giysiler, iç çamaşır, nevresim ve yatak çarşaflarında bulunabilmekte. Bunların ortak kulanımı sırasında bulaştırıcıkları gösterilmiştir. Bu nedenle hastanın ilaçlar ile tedavisi ile birlikte bunlarda bulunabilecek sarkoptların eliminasyonu son derece önemlidir.

Bunun için etkili 3 yöntemden birisini uygulayabiliriz. Derin dondurucu-Bozdolabı, çamaşır makiması-kurutucu ve ağzı kapalı bir poşette bekletme.

  

Ev eşyalarının silinmesi yeterlidir. Dezenfektan kullanımına gerek yoktur ve evde ilaçlama yapılması gerekmemektedir.

Tedavi sonrasında; kullanılan ilacın irritasyonuna veya ölü parazitin kalıntılarının yol açtığı hipersensitiviteye bağlı olarak, kaşıntı bir kaç gün daha devam etmektedir. Bu unutulmamalıdır. kaşıntının devam etmesi hastalığın devam ettiği anlamına gelmemelidir. Tedavide kullanılan çeşitli ilaçlar vardır.

  1. Permethrin %1 ve 5 krem, losyon ve şampuan (Zalvor, Kwellada, Nix): Toksisitesi az, sarkopta etkisi güçlüdür. Etken maddeye karşı son yıllarda sarkoptların geliştiridiği direnç nedeni ile ideal kullanım şekli ile kullanılmalıdır. Akşam bir duştan cilt kurulanır, 2 yaşın altındakilere saçlı deri, yüz ve kulaklar dahil edilecek şekilde, 2 yaşın üstündekilerde çene sınırının altından tüm vücuda kaşınmayan yerler dahil uygulanır. Çıkarılan çamaşır ve giysiler tekrar giyilir. 12 saat sonra duş alınır(bu süre içerisinde ellerin yıkanmaması istenir, eğer yıkanmak zorunda kalındı ise ilaç eller tekrar sürülür). Eskiden bu süre 8 saat iken direnç nedeni ile 12 saate uzatılmıştır. Duş sonrası temiz çamaşır ve giysiler giyilir. Kullanılmış giysi, çamaşır ve mobilya-eşyaların dekontaminasyonu-dezenfeksiyonu yapılır. Bu tedavi prtokolü 1 hafta sonra tekrarlanmalıdır. iki aylıktan küçük bebeklerde ve gebelerde kullanılmamalıdır. 

  2. Piretrin %1 losyon ve şampuan (Kwell-P): Krizantem bitkisinin yaprağından elde edilen doğal ilaçlardır. Permetrin gibi uygulanır.

  3. Benzil benzoat %12.5 ve 25 losyon ve şampuan (Scabin, Benzogale):uygulama permetrine benzer ancak 3 gün üst üstü yıkanmadan uygulanır. 4. gün banyp yapılması gerekmekte.

  4. Gama benzen heksaklorid %1 sol. (Kwell): Nörotoksik etkilerinden dolayı Türkiye’de kullanımdan kalkmış olup yurtdışında halen kullanılmaktadır.

  5. Kükürtlü merhem (Vazelin içerisinde %6-12’lik hazırlatılır veya Pomad Wilkinson): Toksisitesi olmadığından bebeklerde ve gebelerde tercih edilir. Kokusu ve kirliliği istenmeyen tarafıdır. Kese yapıldıktan sonra ovalanarak banyo yapılmadan 3 gece üstüste uygulanır. Dördünce gece banyo yapılır, eşyalar dezenfekte edilir.

  6. Crotamiton krem (Eurax): Etkisi çok güçlü değil, toksisitesi az. Türkiye’de preparatı yoktur.
  7. Ivermectin(ziver 3 mg tablet): kiloya göre doz 200 mikrogram/kg tek doz olarak mutlaka aç karnına verilmekte.1 hafta sonra aynı doz tekrarlanmakta.
  8. Lindane : % 1 lik formu tüm vücuda uygulanır ve 8 saat sonra yıkanır. Ancak sistemik toksit etkileri nedeni ile tercih edilmemelidir. Gebe ve emziren kadınlarda ve 2 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır. Nörotoksik ve aplastik anemi yapması ile ilgili klinik sunumlar bulunmaktadır.


İlk tedaviden sonra 2-4 hafta kadar kaşıntı azalarak devam edebilir. Tedavinin tekrar kararı doktorun kontrol muayene ile verilmelidir. İlave olarak antihistaminikler, topikal kortikosteroidler ve sekonder infeksiyon varsa antibiotikler verilebilir.

Dirençli olgularda doktro kontrolünde 1. gün permethrin + ivermectin, 7. gün permethrin + ivermectin ve 14. gün ivermectin prtokolünün kullanımı önerilmekte. 

Sekonder enfeksiyon varsa topikal ve sistemik antibiyotik verilmelidir.


yol tarifi

dermatoloji randevu
dermatoloji doktor cevapliyor

Adres: Esentepe Mah. Cevizli D 100 Güney Yanyol Lapishan 25/2 Soğanlık, Kartal / İSTANBUL
GSM: 0532 624 21 27
Bu sitedeki bilgiler doktor ya da eczacıya danışmanın yerine geçmez. Sitedeki bilgi, yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirme amaçlı olup, tanı ve tedaviye yönlendirme amaçlı değildir.© 2020 Hakan Buzoğlu. All Rights Reserved.
ByFlash Web Agency